W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, Telewizja Polska przygotowała bardzo bogatą ofertę programową w TVP 1 od najbliższej soboty, 17 maja do 7 czerwca.
Na szczególną uwagę zasługuje widowisko muzyczne Santo subito – Prorok naszych czasów, podczas którego zaprezentowane zostaną utwory ważne dla polskiej kultury, przybliżające sylwetkę i nauczanie Papieża Polaka. Koncert zostanie wyemitowany w poniedziałek, 18 maja br., o godzinie 18.00 w TVP1
-
- NIE LĘKAJCIE SIĘ – HISTORIA PEWNEJ PRZYJAŹNI” – film fabularny, reż. Andrea Porporati
- godz. 23.15
- W roku 1981, alpejskie schronisko prowadzone przez rodzinę Zanich, odwiedził się Jan Paweł II w towarzystwie prezydenta Włoch Sandro Pertiniego. Papież dochodził do siebie po zamachu na placu Świętego Piotra. Lino Zani, instruktor narciarski i doświadczony przewodnik, towarzyszył mu w górskich wędrówkach i wycieczkach narciarskich. Tak zrodziła się wielka przyjaźń, która odmieniła życie młodego człowieka. Film powstał na podstawie autobiograficznej książka Lino Zaniego „Był człowiekiem, był świętym”.
- NIE LĘKAJCIE SIĘ – HISTORIA PEWNEJ PRZYJAŹNI” – film fabularny, reż. Andrea Porporati
- NIEDZIELA, 17 MAJA
- MSZA ŚWIĘTA – transmisja z Łagiewnik
- godz. 07.00
- Transmisja mszy świętej z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Sanktuarium mieści się w obiekcie klasztornym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie znajdują się relikwie św. siostry Faustyny Kowalskiej (1905 – 1938), przez którą Jezus przekazał Kościołowi i światu orędzie o Bożym miłosierdziu. Transmisja skierowana jest do wszystkich, którzy w tym szczególnym czasie pandemii pragną rozpocząć dzień Eucharystią.
- „ZIARNO” – „Lolek, Karol, Jan Paweł II”
- godz. 09.00
- W 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II w magazynie „Ziarno” dzieci opowiedzą, kim był Karol Wojtyła. Wraz z nimi odwiedzimy Wadowice – rodzinne miasto Papieża i poszukamy pamiątek po słynnym Polaku. Czy mały Lolek może być dla dzieci wzorem do naśladowania?
- MSZA ŚWIĘTA Z OKAZJI 100. ROCZNICY URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II – transmisja z Wadowic
- godz. 10.30
- W przeddzień 100. rocznicy urodzin Świętego Papieża Jana Pawła II. Zapraszamy na transmisję mszy świętej z miejsca szczególnie bliskiego Papieżowi – z rodzinnej parafii pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.
- STUDIO „MIĘDZY ZIEMIĄ A NIEBEM” – wydanie specjalne
- godz. 11.55 i 12.15
- „Myślę, że Jan Paweł II był człowiekiem Boga, człowiekiem modlitwy. Wystarczyło popatrzeć na niego, gdy się modlił, by zauważyć, jak potrafił całkowicie zanurzyć się w tajemnicy Boga. Ten, kto się modli, potrafi odczytywać wydarzenia zawsze w sposób transcendentny, nie zadowala się analizami samego rozumu” – mówił Papież Franciszek w swojej najnowszej książce o świętym Janie Pawle II. W programie, porozmawiamy o roli Jana Pawła II, jaką odegrał w Polsce i na świecie.
- REGINA COELI Z PAPIEŻEM – transmisja z Watykanu
- godz.12.00
- Transmisja modlitwy z Watykanu z udziałem Papieża Franciszka.
- „WADOWICKIE SPOTKANIA Z JANEM PAWŁEM II” – cykl wspomnieniowy
- godz. 12.40
- Wspomnienie Papieża jest wciąż żywe w sercach Polaków, a jego nauki wciąż aktualne. Cykl rozmów z artystami, którzy mają osobiste doświadczenie spotkania z Papieżem, w Jego rodzinnym domu w Wadowicach pozwoli upamiętnić Świętego i pokaże, że wiele lat po śmierci jego charyzmat dalej zmienia człowieka i jego serce. Jan Paweł II nie umarł, lecz żyje tak długo, jak długo pamięć o nim będzie pielęgnowana. W pierwszym odcinku cyklu swoje spotkania ze Świętym będzie wspominać Natalia Kukulska.
- „URODZIŁEM SIĘ W WADOWICACH” – widowisko muzyczne
- godz. 13.00
- Okolicznościowe widowisko słowno-muzyczne przygotowane na 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły w jego rodzinnym domu wraz z sentymentalnym spacerem po Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. W widowisku biorą udział soliści: Halina Mlynkova, Katarzyna Moś, Anna Wyszkoni, Maciej Miecznikowski, Janusz Radek, Golec uOrkiestra, zespół dziecięcy z Wadowic, a przewodnikiem po życiu Karola Wojtyły i po Muzeum będzie ks. Łukasz Piórkowski.
- „NIE LĘKAJCIE SIĘ – HISTORIA PEWNEJ PRZYJAŹNI” film fabularny, reż. Andrea Porporati
- godz. 14.10
- W roku 1981, alpejskie schronisko prowadzone przez rodzinę Zanich, odwiedził się Jan Paweł II w towarzystwie prezydenta Włoch Sandro Pertiniego. Papież dochodził do siebie po zamachu na placu Świętego Piotra. Lino Zani, instruktor narciarski i doświadczony przewodnik, towarzyszył mu w górskich wędrówkach i wycieczkach narciarskich. Tak zrodziła się wielka przyjaźń, która odmieniła życie młodego człowieka. Film powstał na podstawie autobiograficznej książka Lino Zaniego „Był człowiekiem, był świętym”.
- „CAŁA POLSKA ŚPIEWA DLA ŚW. JANA PAWŁA II” – koncert, cz. I
- godz. 17.30
- Okolicznościowy koncert na żywo, który przypomni najważniejsze wydarzenia z życia św. Jana Pawła II, a także jego dziedzictwo duchowe, które odmieniło kościół i wpłynęło na losy całego świata. Ze studia w Warszawie połączymy się z kościołem w Wadowicach, kaplicą na Wawelu, Sanktuarium w Łagiewnikach, kaplicą Matki Boskiej Jasnogórskiej w Częstochowie oraz Bazyliką Mariacką w Gdańsku. We wszystkich miejscach zabrzmią ulubione pieśni Jana Pawła II w wykonaniu gwiazd polskiej estrady. Wystąpią m.in. Anna Wyszkoni, Natalia Kukulska, Justyna Steczkowska, Golec uOrkiestra, Kamil Bednarek, Andrzej Piaseczny, Ryszard Rynkowski oraz Sound&Grace. Koncert ze studia w Warszawie poprowadzi Tomasz Wolny.
- ORĘDZIE KARDYNAŁA STANISŁAWA DZIWISZA W 100. ROCZNICĘ URODZIN JANA PAWŁA II
- godz. 20.05
- Do zgłębiania nauczania Jana Pawła II i inspirowania się nim w codziennym życiu często zachęca Kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni osobisty sekretarz i przyjaciel Papieża. Z okazji 100. rocznicy urodzin Ojca Świętego Kardynał Dziwisz wygłosi z Krakowa specjalne orędzie.
- „CAŁA POLSKA ŚPIEWA DLA ŚW. JANA PAWŁA II” – koncert, cz. II
- godz. 21.30
- Druga część transmisji koncertu upamiętniającego Papieża Jana Pawła II i Jego wyjątkowy pontyfikat. Niesamowite widowisko zostanie zrealizowane w lokalizacjach bardzo mocno związanych z polskim Papieżem: w Wadowicach, kaplicy na Wawelu, Sanktuarium w Łagiewnikach, kaplicy Matki Boskiej Jasnogórskiej w Częstochowie oraz Bazyliką Mariacką w Gdańsku. We wszystkich miejscach polscy artyści zaśpiewają utwory nawiązujące do posługi Jana Pawła II.
- „LUBIĘ PATRZEĆ JAK WSCHODZI SŁOŃCE” – film dokumentalny, reż. Paulina Guzik
- godz. 22.50
- Dokument ukazuje dorobek intelektualny Jana Pawła II, fundament jego myśli filozoficznej i teologicznej. Rozmowy w bliskimi współpracownikami Papieża i wybitnymi naukowcami, przybliżają widzowi jego osiągnięcia w nauczaniu, filozofii i teologii.
- „JAN PAWEŁ II” – film fabularny, reż. John Kent Harrison
- godz. 23.45
- Fabuła prezentuje życie Karola Wojtyły od młodości po koniec jego pontyfikatu, który wpłynął na przemiany religijne i polityczne na świecie.
- MSZA ŚWIĘTA – transmisja z Łagiewnik
- PONIEDZIAŁEK, 18 MAJA
- MSZA ŚWIĘTA PRZY GROBIE JANA PAWŁA II POD PRZEWODNICTWEM PAPIEŻA FRANCISZKA – transmisja z Watykanu
- godz. 7.00
- Transmisja mszy świętej w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II z Watykanu. Mszy Świętej przewodniczy Papież Franciszek. Uroczystość odbędzie się o godz. 7.00 w Bazylice Watykańskiej przy ołtarzu, w którym przechowywane są relikwie św. Jana Pawła II. Ze względu na ograniczenia sanitarne związane z koronawirusem msza święta będzie celebrowana bez udziału wiernych. W pozdrowieniach skierowanych do Polaków podczas audiencji generalnej, 13 maja Papież zachęcił Polaków do uczestniczenia w tej uroczystości za pośrednictwem mediów.
- „SANTO SUBITO – PROROK NASZYCH CZASÓW” – koncert z okazji 100-lecia urodzin Św. Jana Pawła II
- godz. 18.00
- „Santo Subito – Prorok naszych czasów – koncert z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II” odbędzie się w Sanktuarium pod wezwaniem św. Jana Pawła II w Krakowie, gdzie znajdują się jego relikwie. Koncert przypomni przesłania, które Ojciec Święty kierował do członków korpusów dyplomatycznych tuż przed śmiercią, podczas noworocznej audiencji w styczniu 2004 roku. W przemówieniu Jan Paweł II odniósł się do czterech wielkich wyzwań stojących przed całym światem, takich jak: wiara, pokój, wolność oraz solidarność. Będą one punktem wyjścia do rozważań o duchowych owocach posługi Papieża Polaka. Rozważania wzbogacone zostaną o specjalnie dobrany repertuar muzyczny, który wykonają znani polscy artyści. Wystąpią m.in.: Stanisława Celińska, Krystyna Prońko, Roksana Węgiel, Krzysztof Cugowski, Mietek Szcześniak, Kamil Bednarek, Golec uOrkiestra, Sebastian Karpiel-Bułecka. Ze względów bezpieczeństwa epidemicznego, tylko część muzyków wystąpi w Sanktuarium, a pozostali we własnych domach. W niecodziennej, wirtualnej odsłonie, towarzyszyć im będzie chór i orkiestra.
- SŁOWO PAPIEŻA FRANCISZKA DO POLAKÓW W 100. ROCZNICĘ URODZIN JANA PAWŁA II
- godz. 20.05
- W poniedziałek, 18 maja w TVP1 zostanie wyemitowane specjalne przesłanie Papieża Franciszka skierowane do Polaków z okazji stulecia urodzin św. Jana Pawła II.
- „POWOŁANIE” – spektakl Teatru Telewizji, reż. Paweł Woldan
- godz. 21.00
- Z okazji Roku Świętego Jana Pawła II Paweł Woldan przygotował dla Teatru Telewizji spektakl o drodze Karola Wojtyły do kapłaństwa. Akcja rozpoczyna się w Krakowie, do którego osiemnastoletni Karol przybywa z Wadowic, aby podjąć studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przedstawienie kończy się w momencie przyjmowania święceń kapłańskich z rąk kardynała Adama Sapiehy. Fabuła obejmuje zatem okres II wojny światowej, w którym duchowo dojrzewa przyszły papież. Wojtyła wówczas poświęca się ciekawym lekturom i uczęszcza na tajne komplety. Spotyka się też z Janem Tyranowskim, mentorem, który wprowadza go w świat mistyki i teologicznych studiów. Wtedy także Wojtyła podejmuje życiową decyzję: opuszcza młody zespół teatralny Mieczysława Kotlarczyka i wstępuje do seminarium duchownego.
- „ZMARTWYCHWSTANIE” – film dokumentalny, reż. Ewa Świecińska
- godz. 22.35
- Setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II jest okazją do przeanalizowania Jego dorobku jako: poligloty, poety, aktora, filozofa i teologa. „Zmartwychwstanie” nie jest jednak obrazem sentymentalnym. Film ukazuje aktualność przekazu Papieża Polaka w obliczu obecnego kryzysu świata. Jan Paweł II był prorokiem, który przewidywał nadejście dziejowego przesilenia i starał się na nie przygotować wiernych. Przesłanie św. Jana Pawła II odczytają dla nas na nowo m. in.: prof. Antoni Dudek, prof. Paweł Skibiński, prof. Dariusz Kosiński, Marek Kochan oraz dr Paweł Rojek.
- MSZA ŚWIĘTA PRZY GROBIE JANA PAWŁA II POD PRZEWODNICTWEM PAPIEŻA FRANCISZKA – transmisja z Watykanu
- SOBOTA, 23 MAJA
- „CAŁA POLSKA ŚPIEWA DLA ŚW. JANA PAWŁA II” – skrót koncertu
- godz. 15.50
- W Wadowicach, na imponującej scenie plenerowej, największe gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej wystąpią w koncercie poświęconym pamięci Papieża Polaka. Koncert jest współorganizowany przez Telewizję Polską oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.
- „CAŁA POLSKA ŚPIEWA DLA ŚW. JANA PAWŁA II” – skrót koncertu
- PONIEDZIAŁEK, 25 MAJA
- „ŚWIAT WEDŁUG JANA PAWŁA II” – film dokumentalny, reż. Paweł Kornobis
- godz. 21.00
- Dokument przedstawiający wpływ Jana Pawła II na współczesny świat ilustrowany przykładami ze społeczności na całym świecie – w Meksyku, Indiach, Polsce, Irlandii i we Włoszech. Pielgrzymki Jana Pawła II zdefiniowały jego pontyfikat. Gdziekolwiek jedziemy, rozmawiamy zarówno ze świadkami jego wizyt, jak i z współczesnymi komentatorami.
- „ŚWIAT WEDŁUG JANA PAWŁA II” – film dokumentalny, reż. Paweł Kornobis
- NIEDZIELA, 7 CZERWCA
- „LUBIĘ PATRZEĆ JAK WSCHODZI SŁOŃCE” – film dokumentalny, reż. Paulina Guzik
- godz. 12.50
- Dokument ukazuje dorobek intelektualny Jana Pawła II, fundament jego myśli filozoficznej i teologicznej. Rozmowy w bliskimi współpracownikami Papieża i wybitnymi naukowcami, przybliżają widzowi jego osiągnięcia w nauczaniu, filozofii i teologii.
- „LUBIĘ PATRZEĆ JAK WSCHODZI SŁOŃCE” – film dokumentalny, reż. Paulina Guzik